Ciekawość

Blog

Blog to wymiana

Czytaj, inspiruj się, ale też:

True Colours – Oxford testuje narzędzie online do monitorowania w chorobie.
„Czułem się tak, jakbym miał swój prywatny zespół specjalistów od zdrowia”
Fryzjer na nadciśnienie.
 
„Ci ludzie mają więcej zaufania do swoich fryzjerów, niż do swoich lekarzy” – usłyszał Joseph Ravenell siedząc pod brzytwą.
Lekarze praktykują uważność.
Na Uniwersytecie Rochester dwaj lekarze: internista Mick Krasner i psychiatra-onkolog Ronald Epstein stworzyli program „Mindful Communication”.

 

Fryzjer na nadciśnienie.
 
„Ci ludzie mają więcej zaufania do swoich fryzjerów, niż do swoich lekarzy” – usłyszał Joseph Ravenell siedząc pod brzytwą.
Pływanie, gimnastyka, sztuki walki. Islandia ma najlepszy (?) program społeczny przeciw uzależnieniom.
 

 

Chemo to go, please! Dizajn w onkologii.
 
„Najważniejsze, żeby to nie wyglądało jak urządzenie medyczne” – jak projektowano torbę, w której pacjent zabiera terapię do domu.
To nie sport – wyniki stają się coraz gorsze. Sara Riggare. 
– Czy pacjenci chorzy na Parkinsona często trenują boks?
– Staje się to coraz bardziej popularne. Mamy w Sztokholmie klub bokserski, w którym odbywają się treningi dla osób chorych.
Stylizacja na chorego.
 
Badania prof. psychologii Michelle Nario-Redmond pokazują, że „symulacje bycia chorym” nie działają! Prowadzą do większego odczuwania strachu i litości wobec chorych, a nie empatii.
Pacjenci to innowatorzy. Pedro Oliveira i Helena Canhão.
„Kupiła balony wypełnione helem i niedługo potem… jej syn zaczął chodzić! Był tak podekscytowany balonami, że zaczął wstawać, by do nich sięgnąć.”
Hakowanie cukrzycy. Tim Omer.
„Ośmieliłbym się  wysunąć tezę, że w kontrolowaniu mojej cukrzycy ten system, który noszę w kieszeni, jest dla mnie gwarancją większego bezpieczeństwa niż ja sam.”
Każdy dzień jest badaniem klinicznym. Nauka obywatelska i medycyna. Paweł Szczęsny.
„Żadna komisja etyczna, która wydaje zgodę na badania, gdzie w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie,  nie wyda zgody na tego rodzaju eksperymenty.”
Dzieci, zabiegi medyczne i ośmiornica.
Ośmiornica jest bohaterką aplikacji, stworzonej przez australiski szpital, która ma pomóc dzieciom – pacjentom przejść przez procedury medyczne, takie jak rezonas magnetyczny, USG, czy rentgen.